Nasi mieszkańcy

Ś.P. Piotr Starowicz

Ci, którzy ją znają, powiadają, że jest jak kobieta – twarda, lecz krucha i nieprzewidywalna. Zwykle srebrzyście szara niekiedy kryje w sobie białe przerosty. Niefortunnie uderzona dłutem pęka, niemniej w utalentowanych dłoniach chętnie zmienia się w pożądane kształty. Sól, bo o niej tu mowa, od stuleci służy górnikom jako materiał do rzeźbienia, zaś ich prace zdobią wiele miejsc.
Ś.P. Piotr Starowicz górnik, rzeźbiarz, dekorator. Pracował w wielickiej Kopalni Soli. Znany z doskonałego rysunku i przestrzennej wyobraźni, którą uruchamia jeszcze przed przystąpieniem do prac rzeźbiarskich.

Jego najważniejsze realizacje to w 1999 roku wspólnie ze Stanisławem Aniołem i Pawłem Janowskim pomnik Jana Pawła II w kaplicy św. Kingi, w 2000 roku Skarbnik (na Expo w Hanowerze, razem ze Stanisławem Aniołem), w 2005 roku płaskorzeźby i rzeźby z soli na Expo w Aichi (Japonia). Za swoje największe osiągnięcie uważał prowadzenie realizacji projektu kaplicy św. Kingi w Centrum Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba jego autorstwa przedstawiająca św. Kingę. Brał udział w wykonaniu płaskorzeźby Niewierny Tomasz oraz Ostatnia Wieczerza. Drugim ważnym osiągnięciem było W 2016 wraz z Janem Banasiem wykonanie Drewnianego Krucyfiksu na Światowe dni Młodzieży w Krakowie, który został poświęcony przez Ojca Świętego Franciszka. Krzyż w tej chwili znajduję się w nadszybiu szybu Regis.

Ponadto podczas swojej pracy zawodowej wykonywał liczne okolicznościowe rzeźby, kopie pomników na wystawy, m.in. do Austrii i Włoch. Biegle posługiwał się również techniką rzeźby w drewnie. Jest jednym z autorów Drogi Krzyżowej w wielickiej kopalni (wspólnie z Jackiem Talapką i Pawłem Janowskim).


Wykonał także liczne pamiątki-dary, m.in. Lady Pank. Jest autorem licznych rzeźb okolicznościowych, takich jak kropidło solne na poświęcenie tężni, figura św. Floriana (na zawody strażackie), trofeów dla uczestników Tour de Pologne, Euro 2012 (według projektu Jana Banasia), krzyża franciszkańskiego na ołtarzu w kaplicy św. Kingi i solnych lichtarzy, figury św. Franciszka (dla kardynała Franciszka Macharskiego).

Figurę św. Floriana dla: Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Jest autorem rzeźby św. Floriana, którą strażacy Państwowej Straży Pożarnej województwa małopolskiego przekazali, jako wotum wdzięczności podczas pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej w Rychwałdzie k/ Żywca. Za tą współpracę dziękują Strażacy z Naszego regionu. Podziękowania za współpracę składa również Kapelan małopolskich Strażaków ks. Brygadier Władysław Kulig


Ś.P. Piotr niejednokrotnie mówił: „Sól to wprawdzie trudny materiał, lecz bez wątpienia piękny. Krucha, w różny sposób reaguje na dłuto. Niekiedy płata figle, nie jest jednobarwna i zdarza się, że jakiś detal nieoczekiwanie powstaje w przezroczystej soli – niechby nos lub oko. Dla odmiany w soli piżmowej nie występują przerosty, dzięki czemu jest kolorystycznie jednolita.”



Sól jako materiał posiada nie tylko walory estetyczne, ale jest też ważnym symbolem – pieczętuje przymierze człowieka z Bogiem, nawiązuje do biblijnego przykazania, by chrześcijanie byli solą ziemi, oznacza też ochronę przed zepsuciem, czyli grzechem.

WYBRANE PRACE

GALERIA

Opracowanie tekstu i zdjęcia – P.Starowicz

POZNAJMY SIĘ!

NASI MIESZKAŃCY

Kazimierz Idzi

Kazimierz Idzi

Artysta, rzeźbiarz

Witold Ziółkowski

Fotograf

Ś.P. Piotr Starowicz

Artysta, rzeźbiarz

Aleksander Starowicz

Honorowy Prezes OSP Chorągwica

Renata Gabryś

Sołtys Chorągwicy

Waldemar Perz

Prezes OSP Chorągwica