Utrudnienia w ruchu w Wieliczce

2018-06-15   |   Sołtys

Od 18 czerwca 2018 r. ul. Krakowska będzie drogą jednokierunkową (wjazd od strony Krakowa). W związku z budową rond i przebudową drogi zalecany jest wyjazd z Wieliczki następującymi ulicami: Niepołomską, Grottgera, Czarnochowską i Bogucką.

18 czerwca br. rozpoczyna się jedna z najważniejszych i najtrudniejszych inwestycji drogowych w Wieliczce – przebudowa ulicy Krakowskiej wraz z budową rond. Projekt realizowany jest ze środków Miasta i Gminy Wieliczka oraz z rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 i całkowita jego wartość wynosi 6,5 mln zł. Gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości blisko połowy kosztów inwestycji.
informacje: www.wieliczka.eu

www.bestclock.cn
Zmiany w istniejącej organizacji ruchu w związku z realizacja inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej ulica Krakowska wraz z budową dwóch rond”:

 1. Ruch na ulicy Krakowskiej jednokierunkowy od strony Krakowa (skrzyżowanie z ulicą Kościuszki) w kierunku centrum Wieliczki do skrzyżowania z ulicą Narutowicza i Dembowskiego.
 2. Zalecany objazd do Krakowa od ulicy Piłsudskiego ulicami: Niepołomską, Grottgera, Czarnochowską, Bogucką.
 3. Zalecany objazd do Krakowa od Centrum ulicami: Matejki, Janińską oraz Kościuszki lub Sadową.
 4. W ciągu ulicy Krakowskiej będzie utrzymany ruch pieszy poprzez wydzielone chodniki jak i pobocza.
 5. Na odcinku budowy będzie dopuszczony dojazd i dojście do istniejących sklepów i działalności gospodarczych.
 6. Ruch autobusów w kierunku centrum Wieliczki zostanie zachowany zgodnie ze stanem istniejącym.
 7. Objazdy dla autobusów:
 • Linia 204: Wieliczka Pętla do przystanku Wieliczka Kościół bez zmian, a następnie  ulicami Narutowicza – Dembowskiego – Matejki - Kościuszki i dalej po swojej trasie. Linię należy dodatkowo zatrzymać na przystankach Wieliczka Park (w zmienionej lokalizacji na ulicy Matejki w zatoce parkingowej – lokalizacja tymczasowa na czas budowy rond) oraz Wieliczka Solne Miasto. Przystanek Wieliczka CPN zostanie wyznaczony w tymczasowej lokalizacji na ul. Kościuszki przed skrzyżowaniem z ul. Krakowską. W stronę przeciwną linia będzie funkcjonować bez zmiany trasy. Linia nie pomija żadnego przystanku.
 • Linia 224: kursuje bez zmiany trasy.
 • Linia 244: Wieliczka Pętla do przystanku Wieliczka Kościół bez zmian, a następnie  ulicami Narutowicza – Dembowskiego – Matejki – Kościuszki - Sadowa i dalej po swojej trasie. Linię należy dodatkowo zatrzymać na przystankach Wieliczka Park (w zmienionej lokalizacji na ulicy Matejki w zatoce parkingowej – lokalizacja tymczasowa na czas budowy rond) oraz Wieliczka Solne Miasto. W stronę przeciwną linia będzie funkcjonować bez zmiany trasy. Linia pominie przystanek Wieliczka CPN.
 • Linia 301: Niepołomice Dworzec do przystanku Wieliczka Cmentarz bez zmian, a następnie  ulicami Narutowicza – Dembowskiego – Matejki - Kościuszki i dalej po swojej trasie. Linię należy dodatkowo zatrzymać na przystankach Wieliczka Park (w zmienionej lokalizacji na ulicy Matejki w zatoce parkingowej – lokalizacja tymczasowa na czas budowy rond) oraz Wieliczka Solne Miasto. Przystanek Wieliczka CPN zostanie wyznaczony w tymczasowej lokalizacji na ul. Kościuszki przed skrzyżowaniem z ul. Krakowską. W stronę przeciwną linia będzie funkcjonować bez zmiany trasy. Linia nie pomija żadnego przystanku.
 • Linia 304: Wieliczka Pętla do przystanku Wieliczka Kopalnia Soli bez zmian, a następnie ulicami Dembowskiego – Matejki - Kościuszki i dalej po swojej trasie. Linię należy dodatkowo zatrzymać na przystankach Wieliczka Park (w zmienionej lokalizacji na ulicy Matejki w zatoce parkingowej – lokalizacja tymczasowa na czas budowy rond) oraz Wieliczka Solne Miasto. Przystanek Wieliczka CPN zostanie wyznaczony w tymczasowej lokalizacji na ul. Kościuszki przed skrzyżowaniem z ul. Krakowską. W stronę przeciwną linia będzie funkcjonować bez zmiany trasy. Linia nie pomija żadnego przystanku.
 • Linia 904: Wieliczka Pętla do przystanku Wieliczka Kościół bez zmian, a następnie  ulicami Narutowicza – Dembowskiego – Matejki - Kościuszki i dalej po swojej trasie. Linię należy dodatkowo zatrzymać na przystankach Wieliczka Park (w zmienionej lokalizacji na ulicy Matejki w zatoce parkingowej – lokalizacja tymczasowa na czas budowy rond) oraz Wieliczka Solne Miasto. Przystanek Wieliczka CPN zostanie wyznaczony w tymczasowej lokalizacji na ul. Kościuszki przed skrzyżowaniem z ul. Krakowską. W stronę przeciwną linia będzie funkcjonować bez zmiany trasy. Linia nie pomija żadnego przystanku. Do obsługi linii należy kierować tabor typu standard.


Na przystanku Wieliczka Park, w kierunku pętli Wieliczka Kampus na ul. Dembowskiego pozostanie tylko linia 304 w kierunku Wieliczka Kampus.

 

Objazdy dla autobusów aglomeracyjnych zostały wprowadzone z uwzględnieniem następujących zmian w organizacji ruchu na terenie Miasta Wieliczka:

 1. Przeniesienie przystanku (słupka w kierunku Krakowa) Wieliczka CPN na ul. Kościuszki przed skrzyżowaniem z ul. Krakowską.
 2. Oznakowanie zwężenia znakami B-31 i D-5 ustalającymi pierwszeństwo przejazdu ul. Matejki dla skręcających z ul. Dembowskiego.
 3. Utrzymanie przejazdu w kierunku pętli Wieliczka Kampus przez cały okres trwania budowy.
 4. Utrzymanie przejazdu z ul. Narutowicza w ul. Dembowskiego przez cały okres trwania budowy.