70. rocznica powstania i uroczyste nadanie sztandaru OSP w Chorągwicy

2015-07-21   |   Sołtys

12 lipca 2015 r. w niedzielę w Chorągwicy miały miejsce uroczyste obchody 70-lecia powstania jednostki i nadania nowego sztandaru. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Św. Floriana w Chorągwicy, a następnie jednostki dokonały przemarszu na plac przed remizą strażacką, gdzie odbyła się część oficjalna.

best replica watches

W ceremonii udział wzięli: Poseł na Sejm RP Urszula Rusecka, kapelan strażaków o. Stanisław Łomnicki, Proboszcz Parafii Świętego Michała Archanioła w Pawlikowicach, ks. Roman Tupaj, Starosta Jacek Juszkiewicz, Sekretarz Miasta i Gminy Adam Panuś, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Alojzy Brożek, Komendant Powiatowy OSP bryg. mgr Aleksander Starowicz oraz władze związku z Wiceprezesem Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Władysławem Kucharskim na czele.  

 

Dowódcą uroczystości był Komendant Gminny ZOSR RP w Wieliczce dh Sebastian Szostak, który dbał, aby ceremonia przebiegała w sposób zaplanowany. Na placu odegrano hymn i wciągnięto flagę państwową na maszt, następnie Prezes OSP Chorągwica dh Andrzej Perz powitał wszystkich zebranych gości. Nastąpiło przekazanie poświęconego wcześniej sztandaru dla OSP Chorągwica, symboliczne wbicie ozdobnych gwoździ w drzewiec sztandaru i wpisy przybyłych gości do księgi pamiątkowej. Zaraz potem rozpoczęła się prezentacja sztandaru.

Z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka,  Artura Kozioła, wiosną tego roku zawiązał się Społeczny Komitet Fundacji sztandaru. Dzięki staraniom komitetu Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Małopolskiego nadał sztandar dla OSP w Chorągwicy. Jest to drugi sztandar, jaki posiada OSP w Chorągwicy. Poprzedni sztandar został nadany w 1973 roku i obecnie znajduje się w izbie pamięci.

 

Nowy sztandar jednostki OSP składa się z płata, głowicy i drzewca. Płat sztandaru wykonany jest z tkaniny w kształcie kwadratu o długości boku 1 m, koloru czerwonego po stronie głównej i błękitnego po stronie odwrotnej, obszytej dwukrotnie złotą taśmą. Na stronie głównej płata znajduje się znak Związku Ochotniczych Straży pożarnych oraz  napis „W służbie Bogu, Ojczyźnie i Ludziom". Na stronie odwrotnej znajduje się wizerunek św. Floriana, dokładnie odzwierciedlony z obrazu, jaki znajduje się  w kościele św. Floriana w Chorągwicy. Wizerunek obramowany jest napisem „Ochotnicza Straż Pożarna w Chorągwicy”. W dolnych rogach umieszczone są daty: w lewym 1945 jako rok powstania jednostki, natomiast w prawym 2015 – czyli data nadania sztandaru. Ponadto w górnych rogach sztandaru umieszczony jest w lewym rogu herb Miasta Wieliczki, w prawym symbol OSP. Podstawę głowicy stanowi srebrna tarcza z wytłoczonym obustronnie hełmem strażackim. Z górnej części tarczy wychodzą dwa strażackie toporki złączone ostrzami, z metalowego koła przymocowanego do drzewca wyrasta płomień o pięciu rozgałęzieniach.

Z okazji Jubileuszu miało miejsce również odczytanie listu gratulacyjnego oraz wręczenie medali i odznaczeń. Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali: Marian Czajczyk, Tadeusz Dębowski, Wojciech Garlik, Kazimierz Sit oraz Stanisław Starowicz, srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa: Aleksander Bicz i Jacek Windak, natomiast brązowym medalem za zasługi: Grzegorz Czajczyk, Marcin Dębowski, Grzegorz Garlik, Waldemar Perz, Mateusz Soból oraz Grzegorz Starowicz. Nadano również „Odznakę Wzorowy Strażak”: Marcinowi Borzęckiemu, Mirosławowi Gaczołowi, Kacprowi Leśniakowi, Klaudii Starowicz i Krzysztofowi Zięcikowi.

Uroczyste obchody uświetnił występ Orkiestry Dętej z Biskupic.

 

 

Więcej zdjęć zobacz tutaj